view · edit · attach · print · history

Main.BillGatesÉsMásKommunisták History

Hide minor edits - Show changes to output

February 17, 2005, at 06:34 PM by Mag -
Changed lines 1-2 from:
A Richard Stallman által írott eredeti cikk <a href="http://news.com.com/Bill+Gates+and+other+communists/2010-1071_3-5576230.html"> itt olvasható</a>. Ez annak a fordítása.
to:
A Richard Stallman által írott eredeti cikk a http://news.com.com/Bill+Gates+and+other+communists/2010-1071_3-5576230.html oldalon olvasható. Ez annak a fordítása.
February 17, 2005, at 06:33 PM by Mag -
Added lines 1-33:
A Richard Stallman által írott eredeti cikk <a href="http://news.com.com/Bill+Gates+and+other+communists/2010-1071_3-5576230.html"> itt olvasható</a>. Ez annak a fordítása.

``Amikor a C|net News.com megkérdezte Bill Gates-t a szoftverszabadalmakról, &#337; átterelte a szót a "szellemi tulajdonra", összemosva a témát több különböz&#337; típusú joggal.

Majd azt mondta, hogy bárki aki nem támogatja általánosan ezeket a szabályozásokat, az kommunista. Mivel én nem vagyok kommunista de kritizálom a szoftverszabadalmakat (Amerikában a szoftverszabadalmak egyel&#337;re legálisak. A fordító), arra kell gondolnom, hogy ez a kijelentés engem célzott.

Amikor valaki a "szellemi tulajdon" kifejezést használja, általában vagy önmaga van összezavarodva, vagy téged akar megzavarni. Ezt a kifejezést a szerz&#337;i jog, szabadalmi jog és más jogok összekeverésére használják, amelyek követelményei és hatásai teljesen különböz&#337;ek. Miért keveri Mr. Gates össze ezeket a dolgokat? Vizsgáljuk meg azokat a különbségeket, amelyeket &#337; megpróbál elhomályosítani.

A szoftverfejleszt&#337;k nincsenek a szerz&#337;i jogok ellen, mivel egy program fejleszt&#337;je birtokolja a program szerz&#337;i jogait; amíg a kódot a fejleszt&#337; maga írta, senki másnak nincs szerz&#337;i joga a kódhoz. Nincs veszélye annak, hogy idegenek jogos igénnyel élhetnének ellene a szerz&#337;i jog megsértése miatt.

A szabadalmak egy teljesen más történet. A szabadalmak nem a programra vagy a kódra vonatkoznak; ötleteket (módszereket, technikákat, tulajdonságokat, algoritmusokat, stb.) fednek le. Egy nagy program fejlesztése az ilyen ötletek ezreinek kombinációját jelenti, és mégha néhány ezek közül új is, a maradéknak más, a fejleszt&#337; által látott szoftverb&#337;l kell jönnie. Ha ezeknek az ötleteknek mindegyikét valaki szabadalmaztatta volna, minden nagy program valószín&#369;leg szabadalmak százait sértené. Egy nagy program fejlesztése azt jelenti, hogy az ember potenciálisan perek százainak áldozatává teszi magát. A szoftverszabadalmak fenyegetést jelentenek a szoftverfejleszt&#337;kre, és a felhasználókra is, hiszen &#337;k is perelhet&#337;ek.

Néhány szerencsés szoftverfejleszt&#337; elkerüli a veszély nagy részét. Ezek azok a multicégek, amelyek tipikusan szabadalmak ezreivel rendelkeznek, és egymással keresztbe engedélyezik &#337;ket. Ez a kisebb riválisokkal szemben jelent el&#337;nyt, akiknek nem áll módjukban ugyanezt tenni. Ezért általában a multik szoktak a szoftverszabadalmakért lobbizni.

Ma a Microsoft egy több ezer szabadalommal rendelkez&#337; multi. A Microsoft azt mondta a bíróságon, hogy az MS Windows legnagyobb versenytársa a "Linux", amely alatt a GNU/Linux szabad szoftver operációs rendszert értette. Kiszivárgott dokumentumok szerint a Microsoft a szoftverszabadalmakat akarja a GNU/Linux fejl&#337;désének megállítására használni.

Mikor Mr. Gates elkezdte nyomni a spam problémára adott megoldását, azt gyanítottam, hogy ez egy olyan terv, amellyel az Internet feletti ellen&#337;rzést szeretné megszerezni. Az biztos, hogy 2004-ben a Microsoft megkérte az IETF-et (Internet Engineering Task Force, az internet szabványait kidolgozó szervezet), hogy fogadjon el egy levelezési protokollt, amelyet a Microsoft szabadalmaztatni próbált. A protokoll engedélyezési politikáját úgy tervezték, hogy a szabad szoftvereket teljesen kizárja. Nem lehetett volna a protokollt támogató programot szabad szoftverként kiadni -- sem a GNU GPL (General Public License, általános terjesztési engedély), sem az MPL (Mozilla Public License, Mozilla terjesztési engedély), sem az Apache engedély, sem más BSD engedélyek, vagy más alatt.

Az IETF elvetette a Microsoft protokollját, de a Microsoft azt mondta, megpróbálja meggy&#337;zni a nagyobb internetszolgáltatókat, hogy azért csak használják ezt. Mr. Gates-nek köszönhet&#337;en tudjuk, hogy a nyílt internet, olyan protokollokkal amelyeket bárki megvalósíthat, kommunizmus. Az Internetet a híres kommunista ügynök indította útjára, amelynek a neve Amerikai Védelmi Minisztérium.

A Microsoft a piaci erejével képes arra, hogy az általa választott programozási rendszert de facto szabvánnyá tegye. A Microsoft máris szabadalmazott néhány .Net megvalósítási módszert, nyugtalanságot teremtve, hogy a felhasználók milliói kerülnek egy államtól származó Microsoft monopólium markába.

De a kapitalizmus monopóliumot jelent; legalábbis a Gates stílusú kapitalizmus. Azok az emberek, akik úgy gondolják hogy mindenkinek jogában áll programozni és mindenkinek jogában áll összetett programokat írni, kommunisták - mondja Mr. Gates. De ezek a kommunisták beszivárogtak még a Microsoft vezérkarába is. Itt van, amit Bill Gates mondott a Microsoft alkalmazottaknak 1991-ben:

"Ha az emberek értenék hogyan lehet szabadalmaztatni, és minden ötletet amit feltalálnak szabadalmaztatnának, az ipar egy mer&#337; mozdulatlanság lenne ma. ... Egy jövend&#337;beli induló cég szabadalmak nélkül kénytelen lenne kifizetni bármely pénzt, amit a nagyok jónak látnak."

Mr. Gates titka íme feltárult: &#337; is "kommunista" volt -- &#337; is felismerte, hogy a szoftverszabadalmak károsak -- mindaddig, amíg a Microsoft egyikévé nem vált ezeknek a nagyoknak. Most a Microsoft szeretné azt a pénzt amit jónak lát veled és velem megfizettetni. És ha ellenkezünk, Mr. Gates kommunistának nevez minket.

Ha nem ilyedtél meg a gyalázkodástól, látogasd meg az ffii.org címet (Foundation for a Free Information Infrastructure, Alapítvány egy Szabad Információs Infrastruktúráért), és csatlakozz a szoftverszabadalmak európai bevezetése elleni harchoz. Mi meggy&#337;ztük az Európai Parlamentet egyszer -- még a jobboldali MEP-k is "kommunisták", úgy t&#369;nik -- és a te segítségeddel ezt megtesszük még egyszer.

Életrajz:

Richard Stallman a Free Software Foundation (FSF, Szabad Szoftver Alapítvány) elnöke, és a GNU projekt f&#337; kellemetlensége (lefordíthatatlan: chief GNUisance of the GNU Project).''
view · edit · attach · print · history
Page last modified on February 17, 2005, at 06:34 PM